Bujnicki lab - Polacy z werwa
  • RNA has recently emerged as an attractive target for new drug development. Our team is developing new methods to study the interactions between RNA and ligands. Recently, we have developed a new machine learning method called AnnapuRNA to predict how small chemical molecules interact with structured RNA molecules. Research published in PLoS Comput Biol. 2021 Feb 1;17(2):e1008309. doi: 10.1371/journal.pcbi.1008309. Read More
  • 1

About Laboratory Of Bioinformatics And Protein Engineering

Our group is involved in theoretical and experimental research on nucleic acids and proteins. The current focus is on RNA sequence-structure-function relationships (in particular 3D modeling), RNA-protein complexes, and enzymes acting on RNA.
 
We study the rules that govern the sequence-structure-function relationships in proteins and nucleic acids and use the acquired knowledge to predict structures and functions for uncharacterized gene products, to alter the known structures and functions of proteins and RNAs and to engineer molecules with new properties.
 
Our key strength is in the integration of various types of theoretical and experimental analyses. We develop and use computer programs for modeling of protein three-dimensional structures based on heterogenous, low-resolution, noisy and ambivalent experimental data. We are also involved in genome-scale phylogenetic analyses, with the focus on identification of proteins that belong to particular families. Subsequently, we characterize experimentally the function of the most interesting new genes/proteins identified by bioinformatics. We also use theoretical predictions to guide protein engineering, using rational and random approaches. Our ultimate goal is to identify complete sets of enzymes involved in particular metabolic pathways (e.g. RNA modification, DNA repair) and to design proteins with new properties, in particular enzymes with new useful functions, which have not been observed in the nature.
 
We are well-equipped with respect to both theoretical and experimental analyses. Our lab offers excellent environment for training of young researchers in both bioinformatics and molecular biology/biochemistry of protein-nucleic acid interactions.


More Good Science

Janusz Bujnicki - kandydat w plebiscycie "Polacy z werwą"!
 

  1. komunikat kandydata
  2. na co planuję wydać ewentualną nagrodę? projekt: warsztaty grantowe!
  3. informacje o kandydacie

 


Szanowni Państwo!

Zostałem wybrany jako jeden z kandydatów do przed-ostatniego etapu plebiscytu "Polacy z werwą", jestem jednym z trzech kandydatów w dyscyplinie "nauka".

O przejściu do ostatniego etapu (i ewentualnej nagrodzie) zdecyduje liczba głosów zebranych przez stronę internetową plebiscytu.

Głosowanie rozpoczęło się 1 maja - i potrwa do 20 września. Głosy można oddać na stronie http://www.polacyzwerwa.pl/.

Będę niezmiernie wdzięczny za oddanie głosu na moją kandydaturę oraz o rozpowszechnienie tej informacji wśród innych osób - proszę o "lajkowanie" informacji o mojej kandydaturze na mojej prywatnej stronie na portalu Facebook.

Z góry bardzo dziękuję za wsparcie. Liczy się każdy głos! :-)

pozdrawiam serdecznie,
Janusz Bujnicki
  



Na co planuję wydać nagrodę, jeżeli uda mi się wygrać?

1. Cel główny:

W Polsce bardzo często słyszę narzekania na wnioski o finansowanie projektów badawczych (granty). Autorzy narzekają na krytyczne oceny, a recenzenci... na to, ze wnioski są słabe. A jak spojrzymy na wyniki Polaków w aplikowaniu o granty ERC, to porównując się z innymi nacjami nie wypadamy najlepiej. Głęboko wierzę, że tę sytuację można znacząco poprawić angażując odpowiednie "zasoby ludzkie" i stosunkowo niewielkie nakłady finansowe (rzędu takich, jakie na nagrodę przeznaczają sponsorzy plebiscytu "Polacy z werwą").

Planuję zorganizować szkolenia w pisaniu wniosków grantowych dla polskich naukowców, którzy mają potencjał i dobre chęci, ale albo nie mają doświadczenia albo mają "złe" doświadczenia, które ich zniechęcają (np. recenzenci odrzucili wniosek, który sam autor uważał za genialny, a recenzje ewidentnie wykazują brak zrozumienia i "pozytywnej chemii" między autorem i recenzentami). Akcja ta będzie skierowana głównie do naukowców początkujących i/lub z małych ośrodków naukowych, którzy nie mają do kogo lub nie wiedzą do kogo zwrócić się o fachową pomoc. Ten pomysł jest efektem m.in. serii dyskusji na konferencji InterMix (dziękuję wszystkim dyskutantom!).

Chcę spróbować przekazać osobom, które nie mają doświadczenia lub odwagi albo są zniechęcone do aplikowania o granty: jakie są najważniejsze zasady i jaka jest dobra praktyka w przygotowywaniu wniosków grantowych i jak je stosować tak, żeby podnieść szanse na zdobycie wysokiej oceny (i zwiększenie szans na finansowanie). Chcę się skupić na badaniach podstawowych i potraktować granty NCN jako "poligon" do nauki pisania dobrych wniosków. Jestem przekonany, że nabycie umiejętności pisania dobrych wniosków do NCN jest dobrym krokiem na drodze do np. pisania dobrych wniosków do ERC.

Oczywiście sam nie poradziłbym sobie z takim przedsięwzięciem, ale znalazłem już wsparcie dla tego pomysłu wśród zaprzyjaźnionych naukowców, którzy mają duże doświadczenie zarówno w pisaniu jak i ocenianiu wniosków (często znacznie większe od mojego) i z którymi podzieliłem się moim pomysłem. Z radością przyjmę kolejne deklaracje pomocy!

Zbiorę odpowiedni zespół naukowców doświadczonych w zdobywaniu i ocenianiu grantów (w naukach o życiu, naukach ścisłych i humanistycznych). Wspólnie zorganizujemy sesje, w ramach których nie będziemy tylko się wymądrzać ;-) co należy robić a czego unikać w pisaniu grantów (takich kursów jest już wiele); zrobimy znacznie więcej: usiądziemy z każdym uczestnikiem/uczestniczką, przejrzymy jego/jej wniosek (albo nowy albo taki, który już został zrecenzowany i nie dostał finansowania) i spróbujemy pomóc go ulepszyć. I zrobimy to nie tylko raz, ale także pół roku później, jeżeli wniosek wróci z nowymi recenzjami i będzie można/trzeba spróbować poprawić go jeszcze raz. A jeżeli uczestnicy będą zainteresowani, to w miarę możliwości podyskutujemy także na szersze tematy, jak planowanie realizacji badań (zdobycie grantu to dopiero początek, potem trzeba zrealizować to wszystko, co się naobiecywało we wniosku!), strategii publikowania, nawiązywania współpracy i innych spraw związanych z karierą naukową. Być może w trakcie tych konsultacji wyklują się tez nowe pomysły na ekscytujące współprace? Jestem przekonany, że wśród nieociosanych i odrzuconych wniosków mogą kryć się prawdziwe diamenty.

W miarę możliwości chciałbym także zorganizować sesje "coachingu" poświęcone skutecznemu aplikowaniu o stypendia (głownie dla studentów i doktorantów, którzy planują wyjazd na staż doktorski i/lub podoktorski - jeden, drugi... a potem np. chcieliby zostać kierownikami własnych zespołów?). Mam już znajomych (świetnych naukowców, skutecznych w aplikowaniu o stypendia), którzy zadeklarowali, że chętnie wezmą udział w takim przedsięwzięciu.

Jeżeli ta inicjatywa wypali i będzie się cieszyła zainteresowaniem, to oczywiście będę szukał możliwości kontynuowania jej poprzez zaangażowanie odpowiednich instytucji.

Muszę dodać, że powyższy projekt chciałbym zrealizować nawet jeżeli nie dostanę nagrody w ramach plebiscytu "Polacy z werwą" - w takiej sytuacji werdykt przyjmę z pokorą i oczywiście będę starał się zdobyć fundusze z innych źródeł.

2. Jeżeli po zrealizowaniu ww. inicjatywy zostaną mi jeszcze jakieś oszczędności... :-)
...planuję sfinansować sobie krótki urlop naukowy, czyli tzw. "sabbatical" - jeszcze nie wiem gdzie sie wybiorę, ale będzie to dobra jednostka naukowa "gdzieś na świecie", gdzie będę miał szansę zająć się czymś CAŁKOWICIE NOWYM, odpocząć od spraw organizacyjnych, oderwać się od rutyny, naładować akumulatory, nabrać nowych inspiracji. A potem wrócić i zainwestować tę energię w moim laboratorium, żeby wynaleźć, odkryć, stworzyć coś nowego. (dziękuję Jackowi Kuźnickiemu za sugestie!).
 



Ważne informacje o kandydacie
 
Janusz Marek Bujnicki,
ur. 6 sierpnia 1975 w Krakowie
 
Adres do korespondencji:
Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka,
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
ul. ks. Trojdena 4, 02-190 Warszawa
E-mail: iamb@genesilico.pl 
www http://iimcb.genesilico.pl
tel: +48 (22) 597 0750;
fax: +48 (22) 597 0715
 
Stopnie i tytuły naukowe:

  • 25.09.2009 – Profesor nauk biologicznych
  • 11.01.2005 – Habilitacja, biochemia, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Warszawa
  • 04.06.2001 – Doktorat, biologia, Wydział Biologii Uniwerstytetu Warszawskiego
  • 16.06.1998 – Magisterium, biologia, Wydział Biologii Uniwerstytetu Warszawskiego

 
Zatrudnienie:
Obecnie:

Poprzednio:

  • 06/2010-05/2011: zastępca dyrektora, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
  • 1-2/2008: visiting professor, University of Tokyo, Japonia (sabbatical)
  • 10/2004-9/2006: adiunkt, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  • 03/2002-05/2002: p.o. kierownika Laboratorium Bioinformatyki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
  • 06-09/2001: Visiting Scientist, Computational Biology Branch, National Center for Biotechnology Information, NLM, NIH, Bethesda, USA
  • 12/1999 - 02/2002: pracownik, Laboratorium Bioinformatyki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
  • 10/1998 - 07/2000: Senior Research Assistant, Molecular Biology Research Program, Henry Ford Health System, Detroit, MI, USA

 
Członkostwo w stowarzyszeniach i organizacjach naukowych

 
Pełnione funkcje redakcyjne

  • Redaktor Wykonawczy (Executive editor), Nucleic Acids Research (2013-)
  • Redaktor serii książek, Nucleic Acids and Molecular Biology (Springer Verlag, 2009-)
  • Zastępca redaktora sekcji w BMC Bioinformatics (2010-)
  • Członek rad redakcyjnych: Nucleic Acids Research (2005-), Advances in Bioinformatics (2008-2011), Journal of Applied Genetics (2004-), the Database Journal (2008-), Journal of Nucleic Acids (2008-)

 
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia międzynarodowe

  • 2010 ERC Starting Grant (2011-2015)
  • 2006 Young Researcher Award in Structural and Evolutionary Biology, Akademie Nauk Państw Grupy Wyszehradzkiej
  • 2003-2005 EMBO & HHMI Young Investigator Programme Award

 
Najważniejsze nagrody i wyróżnienia krajowe

  • 2012 Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe
  • 2011 Indywidualna nagroda specjalna I stopnia Rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza dla n. akademickich legitymujacych się najwyższym wskaźnikiem efektywności w publikowaniu wysoko punktowanych prac naukowych w roku 2010
  • 2009 Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za indywidualne osiągnięcia naukowe
  • 2009 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców
  • 2008 I Nagroda Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za pracę indywidualną
  • 2007 III Nagroda Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za pracę zespołową
  • 2006 Nagroda Premiera za rozprawę habilitacyjną
  • 2003, 2004 Stypendium dla Młodych Naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
  • 2002 Nagroda Polskiego Towarzystwa Genetycznego
  • 2001 Nagroda Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i Sigma-Aldritch

 
Ważne osiągnięcia organizacyjne

 
Bibliografia i dane bibliometryczne
Całkowita liczba publikacji angielskojęzycznych: 256 (238 publikacji recenzowanych oraz 18 rozdziałów w książkach i komentarzy), także 2 zredagowane książki. Dodatkowo 4 artykuły przeglądowe w j. polskim. 4 polskie wnioski patentowe, 2 wnioski w fazie PCT.
Pełna lista publikacji: http://iimcb.genesilico.pl/publications.htm.
 
Cytowania
Uwaga: liczba cytowań i wartość "indeksu Hirscha" bardzo różni się w zależności od użytej bazy danych, sposobu zliczania cytowań oraz uwzględniania (lub nie) tzw. "autocytowań" (czyli jak często autor w publikacji powołuje się na prace, w których sam był autorem lub współautorem)

Scopus, dane na dzień 24.06.2013,
243 artykuły,
3757 cytowań (bez autocytowań),
h-index (bez autocytowań): 31 (31 opublikowanych artykułów, które zostały przez innych badaczy zacytowane 31 lub więcej razy), czyli wzrost o około 2.2 na rok od czasu pierwszej publikacji (od września 1999 czyli ok 14 lat),

ISI Web of Knowledge (All Databases), dane na dzień 24.06.2013,
252 artykuły,
3722 cytowań (bez autocytowań),
h-index: 37 (ten program nie odlicza autocytowań przy wyliczaniu indeksu h)

Google Scholar, dane na dzień 24.06.2013,
328 artykułów (w tym właściwie "wszystko co jest dostępne przez Internet", w tym streszczenia, dodatkowe dane itp.),
6508 cytowań (wszystkie cytowania, w tym autocytowania),
h-index: 42 (ten program nie odlicza autocytowań przy wyliczaniu indeksu h)
 
Opieka nad młodymi badaczami, edukacja i mentoring:
Prof. Bujnicki wypromował dotychczas 22 doktoratów i 37 prac magisterskich. Zdecydowana większośc jego uczniów kontynuuje karierę naukową, zarówno w Polsce jak i za granicą.